Scores Due By:
Apr 30, 2019
Time Remaining

Midnight Pacific Time
REGISTER RESULTS

Select From:
Archery
Pistol
Rifle
Shotgun
Quarterly Champions
League of Champions
2017 Season Results
2018 Season Results
About
Instructions


January 1 - 14, 2020


The Top 16 Advance to Compete
A Chance to Qualify Each Month!

2019 Net Competitor Monthly Matches
January 1 - December 31, 2019

Match Schedule:
January 1 - 31, 2019  
February 1 - 28, 2019  
March 1 - 31, 2019  
Spring Champion Awarded
April 1 - 30, 2019
May 1 - 31, 2019
June 1 - 30, 2019
Summer Champion Awarded
July 1 - 31, 2019
August 1 - 31, 2019
September 1 - 30, 2019
Fall Champion Awarded
October 1 - 31, 2019
November 1 - 30, 2019
December 1 - 31, 2019
Winter Champion Awarded

Top 16 Shooters Advance to Playoffs
"The Super Sixteen"
Week 1 - Jan 1 - 7, 2020
Top 8 Shooters Advance to Week 2
"The Great Eight"
Week 2 - Jan 8 - 14, 2020
Top 3 Advance to the Podium
"The Elite Three"
Grand Champion, 2nd and 3rd Place Awarded
Participants & Top 3 Win Awards Monthly & Quarterly!*

2016     2017
2017 Season Results
Ranked by Highest Score Shot in the Season


Archery: 300 Round Archery
 1  
 
  Gwen Sheppard
Wisconsin, United States
  240 4x   December  

Pistol: 10 Meter Air Pistol
 1  
 
  Donna Missigman
Pennsylvania, United States
  572 13x   November  
 2  
 
  Dan Brown
Idaho, United States
  567 12x   January  
 3  
 
  Trent Hering
Oregon, United States
  559 8x   April  
 4  
 
  Susan Brown
Idaho, United States
  550   January  
 5  
 
  George Siordian
Arizona, United States
  549 5x   May  
 6  
 
Senior
  Dan Ide
Illinois, United States
  538 5x   February  
 7  
 
  John Patton
South Carolina, United States
  537 8x   December  
 8  
 
  Julian Lin
California, United States
  534 6x   October  
 9  
 
  Brian Sabala
Idaho, United States
  531   January  
10  
 
  Robert Beer
Idaho, United States
  527   January  
11  
 
  Marco Prozzo
Washington, United States
  525 23x   March  
12  
 
  Myron Sheldon
Idaho, United States
  505   January  
13  
 
  Matt Haggstrom
Oregon, United States
  489 2x   November  
14  
 
  Frank Ravenswood
Oregon, United States
  477 2x   March  
15  
 
  Clint Davis
Idaho, United States
  453   January  
16  
 
  Gwen Sheppard
Wisconsin, United States
  378 1x   October  
17  
 
  Alissa J. Haggstrom
Oregon, United States
  333 2x   November  
18  
 
Junior
  Brandon Haggstrom
Oregon, United States
  304   November  

Pistol: 10 Meter Air Pistol - Rookie Division
 1  
 
  Julian Lin
California, United States
  180 1x   August  
 2  
 
  Marco Prozzo
Washington, United States
  174 4x   February  
 3  
 
  Alissa J. Haggstrom
Oregon, United States
  123 2x   November  
 4  
 
Junior
  Brandon Haggstrom
Oregon, United States
  108   November  

Pistol: 25 Foot Precision Pistol (Bullseye) Qualification Course
 1  
 
  George Siordian
Arizona, United States
  292 11x   April  
 2  
 
  John Patton
South Carolina, United States
  278 4x   December  
 3  
 
  Jim Scott
Texas, United States
  157   October  

Pistol: 25 Yard Precision Pistol (Bullseye)
 1  
 
  George Siordian
Arizona, United States
  291 8x   March  
 2  
 
  John Patton
South Carolina, United States
  290 5x   December  
 3  
 
  Stephen Price
Florida, United States
  288 7x   November  
 4  
 
  Marco Prozzo
Washington, United States
  276 3x   March  
 5  
 
Senior
  Doc Kokol
Florida, United States
  275 5x   August  
 6  
 
  Michael Corey
Illinois, United States
  261 2x   December  
 7  
 
  Jim Scott
Texas, United States
  186 1x   August  

Pistol: 50 Foot Precision Pistol (Bullseye)
 1  
 
  John Patton
South Carolina, United States
  291 3x   December  
 2  
 
  Stephen Price
Florida, United States
  287 7x   November  
 3  
 
Senior
  Dan Ide
Illinois, United States
  280 7x   November  
 4  
 
  Cameron Brayen
Conneticut, United States
  264 6x   April  
 5  
 
Senior
  William Smith
Texas, United States
  230 2x   March  
 6  
 
Senior
  Claudia Smith
Texas, United States
  213   January  
 7  
 
  Jim Scott
Texas, United States
  182   May  

Pistol: Free Pistol
 1  
 
  Trent Hering
Oregon, United States
  532 9x   April  
 2  
 
  Dan Brown
Idaho, United States
  524 7x   January  
 3  
 
  Susan Brown
Idaho, United States
  512   January  
 4  
 
  George Siordian
Arizona, United States
  494 3x   March  
 5  
 
  Julian Lin
California, United States
  492 3x   August  
 6  
 
Senior
  Lester Greevy
Pennsylvania, United States
  490 2x   November  
 7  
 
  Donna Missigman
Pennsylvania, United States
  485 1x   November  
 8  
 
  Brian Sabala
Idaho, United States
  478   January  
 9  
 
Senior
  Dan Ide
Illinois, United States
  458 6x   July  

Rifle: 100 Yard Conventional Prone Smallbore Rifle
 1  
 
  I.D. Evans
Virginia, United States
  599 31x   July  
 2  
 
Junior
  Kennadi Barker
Texas, United States
  597 39x   July  
 3  
 
Junior
  Gavin Aranda
Texas, United States
  554 11x   May  
 4  
 
Junior
  Mikole Hogan
Texas, United States
  537 4x   May  

Rifle: 3 Position Air Rifle
 1  
 
Junior
  Kennadi Barker
Texas, United States
  585 40x   October  
 2  
 
Junior
  Tristan Grisham
Texas, United States
  579 40x   February  
 3  
 
Senior
  Wesley Shumaker
New Mexico, United States
  569 16x   August  

Rifle: 3 Position Air Rifle - Rookie Division
 1  
 
Junior
  Teddy Clark
Texas, United States
  261 9x   February  
 2  
 
Junior
  Mikole Hogan
Texas, United States
  259 6x   June  

Rifle: 3 Position Smallbore Rifle - IRONS
 1  
 
Junior
  Kennadi Barker
Texas, United States
  563 23x   October  
 2  
 
Junior
  Hugh Sheldon
Idaho, United States
  550   January  
 3  
 
Senior
  Wesley Shumaker
New Mexico, United States
  549 9x   August  
 4  
 
  Matt Haggstrom
Oregon, United States
  537 16x   November  
 5  
 
Junior
  Tristan Grisham
Texas, United States
  520 10x   February  
 6  
 
  Michael Myers
Idaho, United States
  510   February  
 7  
 
Junior
  Nolan Foster
Idaho, United States
  429   February  
 8  
 
  Hannah Ma
Idaho, United States
  418   February  
 9  
 
  Nicole Madrid
Idaho, United States
  404   February  
10  
 
Junior
  Elizabeth Geisinger
Idaho, United States
  403   February  
11  
 
  Aaron Tamashiro
United States
  362 1x   November  
12  
 
  Molly Madrid
Idaho, United States
  349   February  

Rifle: 3 Position Sporter Air Rifle
 1  
 
  Anthony Duran
Arizona, United States
  536 17x   September  
 2  
 
Senior
  Jeff Schneider
Arizona, United States
  534 8x   July  
 3  
 
  Ben Spiegel
Arizona, United States
  524 15x   October  
 4  
 
Junior
  Mikole Hogan
Texas, United States
  516 14x   November  
 5  
 
Junior
  Zach Parsons
Arizona, United States
  512 10x   October  
 6  
 
  Frank Ravenswood
Oregon, United States
  511 8x   January  
 7  
 
  Israel Martinez
United States
  511   August  
 8  
 
  Jesus Martinez
Arizona, United States
  509 10x   September  
 9  
 
Junior
  Jared Strickland
Arizona, United States
  509 9x   September  
10  
 
  Samuel Salazar
Arizona, United States
  507 11x   October  
11  
 
Junior
  Teddy Clark
Texas, United States
  504 16x   February  
12  
 
  Hugh Hart
United States
  502 6x   October  
13  
 
Junior
  Patrick Reilly
Texas, United States
  496 6x   June  
14  
 
Junior
  Gavin Aranda
Texas, United States
  495 13x   April  
15  
 
  Cierra Forgach
United States
  462   August  
16  
 
  Nathalie Sanchez
Arizona, United States
  440   August  
17  
 
Junior
  Kasey Downing
Arizona, United States
  429   August  

Rifle: 4 Position BB Gun
 1  
 
Junior
  Patrick Reilly
Texas, United States
  383   June  
 2  
 
Junior
  Teddy Clark
Texas, United States
  380   May  
 3  
 
Junior
  Gavin Aranda
Texas, United States
  374   March  
 4  
 
Junior
  Jayson Kimberly
Texas, United States
  329   April  

Rifle: 4 Position Smallbore Rifle
 1  
 
  Curtis Turner
Pennsylvania, United States
  789 56x   January  
 2  
 
  I.D. Evans
Virginia, United States
  786 41x   March  
 3  
 
  Matt Haggstrom
Oregon, United States
  778 26x   March  
 4  
 
Junior
  Kennadi Barker
Texas, United States
  751 25x   February  

Rifle: 4 Position Smallbore Rifle - IRONS
 1  
 
  Matt Haggstrom
Oregon, United States
  769 39x   February  
 2  
 
Junior
  Tristan Grisham
Texas, United States
  751 25x   February  

Rifle: 50 Foot 3 Position Smallbore Rifle
 1  
 
  Curtis Turner
Pennsylvania, United States
  569 25x   January  
 2  
 
  Matt Haggstrom
Oregon, United States
  554 16x   March  
 3  
 
Junior
  Kennadi Barker
Texas, United States
  554 11x   February  
 4  
 
  Kathy Konek
Idaho, United States
  524 16x   March  
 5  
 
  Chloe Rothenberger
Idaho, United States
  481   January  
 6  
 
Junior
  Otto Largen
Idaho, United States
  476   January  
 7  
 
  Michael Myers
Idaho, United States
  470   January  
 8  
 
Junior
  Nolon Largen
Idaho, United States
  439   January  
 9  
 
  Hannah Ma
Idaho, United States
  431   January  
10  
 
Junior
  Elizabeth Geisinger
Idaho, United States
  426   January  
11  
 
Junior
  Nolan Foster
Idaho, United States
  414   January  
12  
 
  Erik Hicks
Idaho, United States
  380   January  
13  
 
  Ian Hicks
Idaho, United States
  308   January  
14  
 
  Nicole Madrid
Idaho, United States
  298   January  
15  
 
  Luke Rasor
Idaho, United States
  283   January  
16  
 
  Molly Madrid
Idaho, United States
  224   January  

Rifle: 50 Foot Prone Smallbore Rifle
 1  
 
  Curtis Turner
Pennsylvania, United States
  599 44x   January  
 2  
 
Senior
  Hap Rocketto
Rhode Island, United States
  597 47x   March  
 3  
 
  Jean-Pierre Giacomelli
Belgium
  588 35x   February  
 4  
 
  Kathy Konek
Idaho, United States
  586 33x   February  
 5  
 
Senior
  Ernie Mellor
Conneticut, United States
  586 30x   January  
 6  
 
  I.D. Evans
Virginia, United States
  581 18x   March  
 7  
 
  Matt Haggstrom
Oregon, United States
  579 24x   March  
 8  
 
  Frank Ravenswood
Oregon, United States
  575 9x   March  

Rifle: 50 Foot Prone Smallbore Rifle - IRONS
 1  
 
  Jean-Pierre Giacomelli
Belgium
  589 26x   April  
 2  
 
Junior
  Tristan Grisham
Texas, United States
  555 5x   April  
 3  
 
Junior
  Kennadi Barker
Texas, United States
  551 14x   April  

Rifle: 50 Yard Conventional 3 Position Smallbore Rifle
 1  
 
Junior
  Kennadi Barker
Texas, United States
  594 30x   July  

Rifle: 50 Yard Conventional Prone Smallbore Rifle
 1  
 
Junior
  Kennadi Barker
Texas, United States
  600 47x   July  
 2  
 
  I.D. Evans
Virginia, United States
  597 28x   April  
 3  
 
  Jean-Pierre Giacomelli
Belgium
  589 33x   March  
 4  
 
Junior
  Mikole Hogan
Texas, United States
  558 17x   May  
 5  
 
Junior
  Gavin Aranda
Texas, United States
  553 4x   May  

Rifle: 50 Yard Metric 3 Position Smallbore Rifle
 1  
 
Junior
  Kennadi Barker
Texas, United States
  560 15x   July  
 2  
 
Junior
  Tristan Grisham
Texas, United States
  516 5x   April  

Rifle: 50 Yard Metric Prone Smallbore Rifle
 1  
 
Junior
  Kennadi Barker
Texas, United States
  597 41x   July  
 2  
 
Senior
  Ernie Mellor
Conneticut, United States
  587 21x   May  

Rifle: Conventional Prone Dewar Course Smallbore Rifle
 1  
 
  I.D. Evans
Virginia, United States
  399 25x   April  
 2  
 
Junior
  Kennadi Barker
Texas, United States
  398 28x   July  
 3  
 
  FRED BROOKS
Nebraska, United States
  390 12x   August  
 4  
 
Junior
  Teddy Clark
Texas, United States
  365 6x   May  

Rifle: Metric Prone Dewar Course Smallbore Rifle
 1  
 
  FRED BROOKS
Nebraska, United States
  390 12x   August  
 2  
 
Junior
  Kennadi Barker
Texas, United States
  383 17x   June  

Rifle: Prone Air Rifle - 3x10
 1  
 
Junior
  Kennadi Barker
Texas, United States
  298 27x   June  

Rifle: Prone Air Rifle - 6x10
 1  
 
Junior
  Kennadi Barker
Texas, United States
  594 46x   July  

Rifle: Prone Air Rifle - Rookie Division
 1  
 
  Frank Ravenswood
Oregon, United States
  189 8x   January  
 2  
 
Junior
  Teddy Clark
Texas, United States
  188 12x   February  
 3  
 
Junior
  Mikole Hogan
Texas, United States
  183 6x   June  

Rifle: Prone Smallbore Rifle - Rookie Division
 1  
 
  Ian Hicks
Idaho, United States
  156   January  
 2  
 
  Jadon Rasor
Idaho, United States
  124   January  
 3  
 
  Jordan Birkhimer
Idaho, United States
  102   January  
 4  
 
  Aimee Rasor
Idaho, United States
  99   January  
 5  
 
Junior
  Colton Moore
Idaho, United States
  82   January  
 6  
 
Junior
  Ethnee White
Idaho, United States
  56   January  
 7  
 
  Madie Gunter
Idaho, United States
  28   January  

Rifle: Prone Sporter Air Rifle - 3x10
 1  
 
  Frank Ravenswood
Oregon, United States
  270 3x   March  
 2  
 
  Rowan Preuss
Arizona, United States
  259   August  
 3  
 
  Rebecca Vargas
Arizona, United States
  253   August  
 4  
 
  Johnah Semon
Arizona, United States
  239   August  
 5  
 
  Emiliano Valencia
Arizona, United States
  235   August  
 6  
 
  Elihah Mac Cabe
Arizona, United States
  232   August  
 7  
 
  Julian Laihr
Arizona, United States
  229   August  
 8  
 
Junior
  Kaitlyn Rendon
Arizona, United States
  219   August  
 9  
 
  Patrick Rehder
Arizona, United States
  219   August  
10  
 
  Jesse Ramirez
Arizona, United States
  212   August  
11  
 
  Link Hohnstein
Arizona, United States
  195   August  

Rifle: Prone Sporter Air Rifle - 6x10
 1  
 
  Frank Ravenswood
Oregon, United States
  540 13x   March  

Rifle: Standing Air Rifle - 3x10
 1  
 
Junior
  Tristan Grisham
Texas, United States
  292 22x   February  
 2  
 
Junior
  Kennadi Barker
Texas, United States
  292 18x   October  
 3  
 
  Frank Ravenswood
Oregon, United States
  238   February  
 4  
 
  Gwen Sheppard
Wisconsin, United States
  202 1x   October  

Rifle: Standing Air Rifle - 6x10
 1  
 
Junior
  Kennadi Barker
Texas, United States
  583 37x   June  
 2  
 
Junior
  Tristan Grisham
Texas, United States
  570 31x   March  
 3  
 
Junior
  Hugh Sheldon
Idaho, United States
  555   January  
 4  
 
Senior
  Wesley Shumaker
New Mexico, United States
  554 16x   October  
 5  
 
  Frank Ravenswood
Oregon, United States
  478 4x   February  
 6  
 
Senior
  Dan Ide
Illinois, United States
  437 3x   July  
 7  
 
  Gwen Sheppard
Wisconsin, United States
  376 2x   October  

Rifle: Standing Air Rifle - Rookie Division
 1  
 
  Frank Ravenswood
Oregon, United States
  157 2x   January  
 2  
 
Junior
  Mikole Hogan
Texas, United States
  155 1x   June  
 3  
 
Junior
  Teddy Clark
Texas, United States
  155 1x   February  

Rifle: Standing Smallbore Rifle
 1  
 
  Matt Haggstrom
Oregon, United States
  342 7x   November  
 2  
 
  Kathy Konek
Idaho, United States
  312 1x   November  

Rifle: Standing Smallbore Rifle - IRONS
 1  
 
Senior
  Wesley Shumaker
New Mexico, United States
  347 3x   August  
 2  
 
Junior
  Tristan Grisham
Texas, United States
  317 2x   April  

Rifle: Standing Sporter Air Rifle - 3x10
 1  
 
  Frank Ravenswood
Oregon, United States
  253 3x   March  
 2  
 
Senior
  Jeff Schneider
Arizona, United States
  244 4x   October  
 3  
 
Junior
  Teddy Clark
Texas, United States
  231 7x   February  
 4  
 
  Taylor Bovinette
Oregon, United States
  160 1x   December  

Rifle: Standing Sporter Air Rifle - 6x10
 1  
 
  Frank Ravenswood
Oregon, United States
  510 4x   January  
 2  
 
Senior
  Jeff Schneider
Arizona, United States
  466 2x   May  
 3  
 
Junior
  Teddy Clark
Texas, United States
  425 7x   January  
 4  
 
Junior
  Mikole Hogan
Texas, United States
  420 2x   March