Scores Due By:
Sep 30, 2020
Time Remaining

Midnight Pacific Time
REGISTER RESULTS

Select From:
Archery
Pistol
Rifle
Shotgun
Quarterly Champions
League of Champions
2017 Season Results
2018 Season Results
2019 Season Results
About
Instructions


January 1 - 14, 2021


The Top 16 Advance to Compete
A Chance to Qualify Each Month!

2020 Net Competitor Monthly Matches
January 1 - December 31, 2020

Match Schedule:
January 1 - 31, 2020  
February 1 - 29, 2020  
March 1 - 31, 2020  
Spring Champion Awarded
April 1 - 30, 2020  
May 1 - 31, 2020  
June 1 - 30, 2020  
Summer Champion Awarded
July 1 - 31, 2020  
August 1 - 31, 2020  
September 1 - 30, 2020
Fall Champion Awarded
October 1 - 31, 2020
November 1 - 30, 2020
December 1 - 31, 2020
Winter Champion Awarded

Top 16 Shooters Advance to Playoffs
"The Super Sixteen"
Week 1 - Jan 1 - 7, 2021
Top 8 Shooters Advance to Week 2
"The Great Eight"
Week 2 - Jan 8 - 14, 2021
Top 3 Advance to the Podium
"The Elite Three"
Grand Champion, 2nd and 3rd Place Awarded
Participants & Top 3 Win Awards Monthly & Quarterly!*

2016     2017
2018 Season Results
Ranked by Highest Score Shot in the Season


Pistol: Air Pistol - 10 Meter Air Pistol
 1  
 
Intermediate Senior
  Leonard Niemi
South Carolina, United States
  394 2x   May  
 2  
 
Senior
  Vadim Nikitin
Colorado, United States
  524 3x   May  
 3  
 
  Konstantin Pitsoulis
United States
  548 9x   May  
 4  
 
J2 / Junior
  Bethany Garrison
Tennesee, United States
  483 2x   June  
 5  
 
Senior Veteran
  Norm Merlis
Arizona, Israel
  468 3x   October  
 6  
 
Intermediate Senior
  Chip Eckardt
Wisconsin, United States
  510 6x   September  
 7  
 
  Matt Haggstrom
Oregon, United States
  486 3x   December  
 8  
 
  Alissa J. Haggstrom
Oregon, United States
  347 2x   December  
 9  
 
  Mark Wendland
Wisconsin, United States
  431   December  
10  
 
  Nicholas Chudolij
Massachusetts, United States
  427 4x   December  
11  
 
Junior
  Brandon Haggstrom
Oregon, United States
  267   January  
12  
 
  Carl Brown
United States
  556 12x   February  
13  
 
  Brad Bauer
Virginia, United States
  510 1x   February  
14  
 
Intermediate Senior
  Brian Lafferty
Vermont, United States
  499 13x   March  
15  
 
  Javier Diaz
Nevada, United States
  530 8x   March  
16  
 
  Stephen Lutz
Ohio, United States
  572 16x   April  

Pistol: All Rookie Divisions - 10 Meter Air Pistol - Rookie Division
 1  
 
  Alissa J. Haggstrom
Oregon, United States
  122   December  
 2  
 
Junior
  Brandon Haggstrom
Oregon, United States
  106   January  

Pistol: All Rookie Divisions - 50 Foot Precision Pistol (Bullseye) - Rookie Division
 1  
 
  Taylor Bovinette
Oregon, United States
  226 2x   January  

Pistol: Rim Fire Pistol - 25 Yard Precision Pistol (Bullseye)
 1  
 
  Stephen Price
Florida, United States
  285 7x   May  
 2  
 
  Michael Corey
Illinois, United States
  260 5x   July  
 3  
 
  Vadim Nikitin
Colorado, United States
  266 5x   July  
 4  
 
  Tom Speight
Virginia, United States
  246 2x   August  
 5  
 
Senior
  Doc Kokol
Florida, United States
  282 8x   November  

Pistol: Rim Fire Pistol - 50 Foot Pistol (Free)
 1  
 
  Konstantin Pitsoulis
United States
  513 5x   May  
 2  
 
Senior Veteran
  Norm Merlis
Arizona, Israel
  441 1x   October  
 3  
 
Intermediate Senior
  Jim Tracy
Virginia, United States
  451 2x   December  

Pistol: Rim Fire Pistol - 50 Foot Precision Pistol (Bullseye)
 1  
 
  Gregor Halenda
United States
  290 6x   June  
 2  
 
  Ben King
United States
  292 11x   June  
 3  
 
Senior
  James Lett
Oregon, United States
  271 6x   June  
 4  
 
  Jeff McKinnis
Washington, United States
  250 2x   June  
 5  
 
  Vadim Nikitin
Colorado, United States
  269 4x   June  
 6  
 
  Sabrina Lett
Oregon, United States
  231 2x   July  
 7  
 
  Robert McIlwain
Oregon, United States
  259 2x   July  
 8  
 
  Scott Rounds
Oregon, United States
  270 5x   October  
 9  
 
  Nicholas Chudolij
Massachusetts, United States
  222 1x   December  
10  
 
  Fletcher White
United States
  296 14x   January  
11  
 
  Edward Hogan
United States
  273 4x   January  
12  
 
  Mike Flowers
Oregon, United States
  284 7x   January  
13  
 
  Carl Brown
United States
  281 6x   February  
14  
 
  Gary Sisombath
Ohio, United States
  261 2x   February  
15  
 
  Jim Leissler
Oregon, United States
  155   March  

Rifle: All Rookie Divisions - 3 Position Air Rifle - Rookie Division
 1  
 
Junior
  Teddy Clark
Texas, United States
  279 14x   January  

Rifle: All Rookie Divisions - Prone Air Rifle - Rookie Division
 1  
 
  Maximillian Montowski
Washington, United States
  171 4x   January  
 2  
 
  Hunter Hodgson
Washington, United States
  88   January  
 3  
 
  Natalie Housworth
Washington, United States
  133   January  
 4  
 
  Cole Schneider
Washington, United States
  93   January  
 5  
 
  William Ames
Washington, United States
  147 1x   January  
 6  
 
Junior
  Teddy Clark
Texas, United States
  198 14x   January  
 7  
 
  Kendra Ott
United States
  145   January  
 8  
 
  Kale  Grittner
United States
  141 3x   January  
 9  
 
  Emily Hodgson
Washington, United States
  90   February  
10  
 
  Miles Housworth
Washington, United States
  75 1x   February  
11  
 
  Jaki  Bartoschek
United States
  101   February  
12  
 
  Vincent Fazzari
United States
  59   February  

Rifle: All Rookie Divisions - Standing Air Rifle - Rookie Division
 1  
 
Junior
  Teddy Clark
Texas, United States
  171 2x   January  

Rifle: BB Gun - 3 Position BB Gun
 1  
 
Junior
  Jayson Kimberly
Texas, United States
  272   April  

Rifle: BB Gun - 4 Position BB Gun
 1  
 
Junior
  Gavin Aranda
Texas, United States
  350   January  
 2  
 
Junior
  Jayson Kimberly
Texas, United States
  369   April  

Rifle: Precision Air Rifle - 3 Position Air Rifle
 1  
 
Junior
  John Hamilton
Indiana, United States
  571 23x   August  
 2  
 
Junior
  Andrew Duryea
Alabama, United States
  581 37x   November  
 3  
 
  Josie Clark
Washington, United States
  542 24x   February  
 4  
 
Junior
  Teddy Clark
Texas, United States
  568 20x   May  

Rifle: Precision Air Rifle - Prone Air Rifle - 3x10
 1  
 
Junior
  John Hamilton
Indiana, United States
  289 8x   July  
 2  
 
Junior
  Andrew Duryea
Alabama, United States
  300 29x   November  
 3  
 
  Taylor Bovinette
Oregon, United States
  292 13x   January  

Rifle: Precision Air Rifle - Prone Air Rifle - 6x10
 1  
 
Junior
  John Hamilton
Indiana, United States
  573 20x   July  
 2  
 
  Josie Clark
Washington, United States
  583 44x   January  
 3  
 
Senior
  Brian Lafferty
Vermont, United States
  523 10x   April  

Rifle: Precision Air Rifle - Standing Air Rifle - 3x10
 1  
 
J2 / Junior
  Kennadi Barker
Texas, United States
  285 16x   July  
 2  
 
J3 / Sub Junior
  Teddy Clark
Texas, United States
  273 5x   July  
 3  
 
J2 / Junior
  John Hamilton
Indiana, United States
  271 4x   July  
 4  
 
  Abi Winegarden
North Carolina, United States
  295 20x   December  
 5  
 
J2 / Junior
  Andrew Duryea
Alabama, United States
  291 18x   December  
 6  
 
  Taylor Bovinette
Oregon, United States
  246 2x   January  

Rifle: Precision Air Rifle - Standing Air Rifle - 6x10
 1  
 
  Martha Hall
New Mexico, United States
  573 29x   July  
 2  
 
J2 / Junior
  Kennadi Barker
Texas, United States
  576 37x   July  
 3  
 
J3 / Sub Junior
  Teddy Clark
Texas, United States
  543 8x   July  
 4  
 
J2 / Junior
  John Hamilton
Indiana, United States
  559 14x   July  
 5  
 
J2 / Junior
  Andrew Duryea
Alabama, United States
  576 28x   July  
 6  
 
  Abi Winegarden
North Carolina, United States
  586 39x   December  

Rifle: Precision Smallbore Rifle - 100 Yard Conventional Prone Smallbore Rifle
 1  
 
Junior
  Kennadi Barker
Texas, United States
  600 39x   July  

Rifle: Precision Smallbore Rifle - 4 Position Smallbore Rifle - IRONS
 1  
 
  Taylor Bovinette
Oregon, United States
  721 16x   January  

Rifle: Precision Smallbore Rifle - 50 Foot 3 Position Smallbore Rifle
 1  
 
Intermediate Senior
  Tom Daniel
Idaho, United States
  550 16x   October  
 2  
 
Intermediate Senior
  Greg Mead
Idaho, United States
  556 14x   October  
 3  
 
Intermediate Senior
  Don Jordan
Idaho, United States
  537 20x   October  
 4  
 
Senior
  Kathy Konek
Idaho, United States
  503 19x   October  
 5  
 
J2 / Junior
  Kennadi Barker
Texas, United States
  570 28x   August  
 6  
 
J2 / Junior
  Andrew Duryea
Alabama, United States
  561 15x   November  
 7  
 
  Matt Haggstrom
Oregon, United States
  551 14x   January  

Rifle: Precision Smallbore Rifle - 50 Foot Prone Smallbore Rifle
 1  
 
Senior
  Kathy Konek
Idaho, United States
  579 31x   November  
 2  
 
  Matt Haggstrom
Oregon, United States
  578 17x   January  

Rifle: Precision Smallbore Rifle - 50 Foot Prone Smallbore Rifle - IRONS
 1  
 
  Taylor Bovinette
Oregon, United States
  582 14x   January  

Rifle: Precision Smallbore Rifle - 50 Foot Standing Smallbore Rifle
 1  
 
Senior
  Don Jordan
Idaho, United States
  290   May  
 2  
 
  Kathy Konek
Idaho, United States
  275   May  
 3  
 
  Matt Haggstrom
Oregon, United States
  354 2x   February  

Rifle: Precision Smallbore Rifle - 50 Foot Standing Smallbore Rifle - IRONS
 1  
 
  Taylor Bovinette
Oregon, United States
  294   January  

Rifle: Precision Smallbore Rifle - 50 Yard Conventional Prone Smallbore Rifle
 1  
 
Junior
  Kennadi Barker
Texas, United States
  600 50x   July  

Rifle: Precision Smallbore Rifle - Conventional Prone Dewar Course Smallbore Rifle
 1  
 
Junior
  Kennadi Barker
Texas, United States
  397 30x   July  
 2  
 
Senior
  Don Jordan
Idaho, United States
  399 30x   June  
 3  
 
  Kathy Konek
Idaho, United States
  394 24x   June  
 4  
 
  FRED BROOKS
Nebraska, United States
  387 13x   August  

Rifle: Sporter Air Rifle - 3 Position Sporter Air Rifle
 1  
 
Senior
  Jeff Schneider
Arizona, United States
  524   January  
 2  
 
Junior
  Gavin Aranda
Texas, United States
  480 5x   January  
 3  
 
  Jesse Clark
Washington, United States
  423 9x   February  
 4  
 
  Grant Fazzari
Washington, United States
  464 6x   February  
 5  
 
  Teaser Test
Alaska, United States
  304 1x   February  
 6  
 
  Maximillian Montowski
Washington, United States
  276   February  

Rifle: Sporter Air Rifle - Prone Sporter Air Rifle - 3x10
 1  
 
  Grant Fazzari
Washington, United States
  266 7x   January  
 2  
 
  Teaser Test
Alaska, United States
  193 3x   January  
 3  
 
  Miles Housworth
Washington, United States
  130 1x   January  
 4  
 
  Jesse Clark
Washington, United States
  258 7x   January  

Rifle: Sporter Air Rifle - Standing Sporter Air Rifle - 3x10
 1  
 
  Claire Montowski
Washington, United States
  214 2x   January  
 2  
 
  Evan Forsberg
Washington, United States
  203 2x   February  

Rifle: Sporter Smallbore Rifle - Standing Sporter Smallbore Rifle
 1  
 
  Taylor Bovinette
Oregon, United States
  313 2x   January  

Shotgun: Trap - 50 Shot American Trap
 1  
 
  Nicholas Chudolij
Massachusetts, United States
  42   October